نکته‌هایی در مورد نسبت داعش با پاکستان

شرایط داعش در پاکستان
دولت اسلامی عراق و شام یا ولایة خراسان، شاخه‌ای از گروه اسلام گرای نظامی دولت اسلامی عراق و شام، فعال در افغانستان و پاکستان است. در واقع در سپتامبر سال 2014، داعش یا دولت اسلامی عراق و شام نمایندگانی به پاکستان فرستاد

و در اکتبر سال 2014،  فرماندهانی از تحریک طالبان پاکستان در پاکستان چون حافظ خان سعید از خرم و خیبر مناطق قبیله‌ای و پیشاور و منطقه هنگو، به ابوبکر بغدادی اعلام وفاداری کردند. دراین‌بین با از یک سو در سالهای گذشته یکی از اهداف و راهبردهای حیاتی داعش بقا و گسترش در منطقه بوده است و از سوی دیگر بـه دلیل فراهم بودن بسترهای طبیعی برای رشد با استفاده از تبلیغات و فناوریهای ارتباطی نوین، داعش تلاش کرده حضور خود را در پاکستان تقویت کند. در این میان تخمین‌های دقیقی از قدرت عددی داعش در پاکستان وجود ندارد و به2000-3000 نیروی مستقر در پاکستان اشاره می‌کنند.
در این حال هر چند حتی اکنون نیز حضور داعش در پاکستان کتمان می‌شود، اما نشانه‌های از این گروه در شهرهای بزرگ مانند لاهور، وجود داشته و حضور برخی از اقشار تحصیل‌کرده و دانشجو، اعضای قبلی تحریک طالبان پاکستان، لشکر جهنگوی، جماعت‌الحرار، احرارالهند، جنگجویان ازبک و جنگجویان چچنی، جنگجویان آسیای مرکزی همگی نشانه‌هایی از نیروهای داعش در پاکستان هستند. همزمان در پاکستان با وجود تاکید دولت مبنی بر عدم حضور داعش در این کشور خود داعش ادعا می‌کند پشتیبانی بیش از 12 هزار نفر را در شمال غرب این کشور را جذب کرده است. با این حال با توجه در ماه‌های گذشته هم درگیری درون جناحی بین فرماندهان ازبکستانی و پاکستانی این گروه دهشت افکن برای تصاحب مقام فرماندهی در بین شخصیت هایی چون «شیخ اسلم فاروقی» فرمانده سابق طالبان پاکستانی و مخالفت جناح ازبکستانی و برخی نیروهای بومی افغانستانی وجود داشته است.

میل گروه‌های افراط گرای پاکستان به داعش
در واقع داعش برای سرمایه گذاری بر شبکه‌اش در شهرهای پاکستان و جذب گروه‌های دهشت افکن تلاش می‌کند و به نگاه برخی شبکه داعش در پاکستان همچنان با سرعت به رشد خود ادامه می‌دهد. در این شرایط همچنان خطر همراهی بیشتر با داعش در بین مناطق قومی و مذهبی بلوچستان همچنان وجود دارد. چنانچه بخش‌هایی از گروه تحریک طالبان به عنوان مجموعه‌ای متشکل از 27 کنشگر مختلف غیردولتی خشن (از گروههای دهشت افکن کوچک 200-300 نفری گرفته تا گروههای شورشی بزرگ با استعداد 5000-7000 نفر) در سالهای گذشته به داعش اعلام وفاداری کرده‌اند. به علاوه ارتباط گروه جندالله پاکستان  و گروه‌های کوچک دیگر با داعش در شرایطی است که بنا به سازمان مبارزه با تروریسم پاکستان بیش از 35 گروه دهشت افکن فعال در پاکستان از جمله لشکر جهنگوی ارتباط نزدیکی با داعش دارند. در این میان با توجه به وجود بیشترین ارتباط عملیات‌های دهشت افکن با داعش، لشکر جهنگوی، جیش محمد، لشکرطیبه، سپاه صحابه، تحریک اسلامی القاعده و حزب التحریر در پاکستان تلاش همراهان داعش در مناطق مختلف پاکستان همچنان سبب نگرانی است.

 

دولت پاکستان و داعش
در چند سال اخیر، مقامات نظامی و رسمی اسلام آباد تاکید می‌کردند که داعش حضوری سازمان یافته در پاکستان ندارد و حتی اجازه نخواهد داد سایه داعش وارد پاکستان شود. از این دید داعش در پاکستان هیچ نفوذی ندارد و جای نگرانی جدی نیست. در واقع در یک سال گذشته کم اهمیت دانستن حضور تعدادی از عوامل داعش در پاکستان و گاه مواضع متناقض در رابطه با داعش (برخی خطر داعش را بی اهمیت و برخی نیز به خطر وخامت اوضاع اشاره کرده‌اند) همچنان ادامه دارد. از این نگاه هنوز هم وجود داعش در پاکستان تکذیب می‌شود و با وجود اینکه پاکستان نام داعش را به عنوان یک گروه تروریست به فهرست گروه‌های دهشت افکن اضافه کرده همچنان به‌نوعی تهدید داعش را به مرزهای دیورند و افغانستان مرتبط می‌دانند. از این دید گروه داعش در افغانستان در حال نیرومندشدن است نه پاکستان.
در بعد دیگری بسیاری در پاکستان معتقدند داعش با حمایت از سوی بازیگران بیرونی در پاکستان حضور دارد. در این چارچوب حتی برخی احزاب ملی پاکستان داعش را مزدور امریکا می‌دانند و برخی نیز در بدنه ارتش به هند بدگمان هستند. از این نگاه چون فقط مناطق همجوار با کشمیر خط قرمز هند است و تا زمانی که داعش در سین کیانگ چین و یا در داخل پاکستان اقدام کند هند مشکلی با آن ندارد، خطر تقویت داعش از سوی هند در مناطقی چون بلوچستان پاکستان برای ضربه زدن به منافع اقتصادی چین و پاکستان وجود دارد.


تاکید بر نقش مستقیم و غیر مستقیم پاکستان در تقویت داعش:
در واقع پاکستان از گذشته دستخوش گروه‌های دهشت افکن برای یارگیری ، جذب و پرورش نیروهای تندرو بوده و سازمان‌های دهشت افکن در گذشته از شرایط بی ثبات این کشور بهره بردا اند و اکنون نیز، این انباشتگی می‌تواند زمینه جذب گسترده نیرو را از سوی داعش فراهم آورد. دراین‌بین جمعیت 200 میلیون نفری، تجهیزات هسته‌ای، نزدیکی به افغانستان و شرایط بد اقتصادی، مکانی جذاب برای داعش و رشد گروهک‌های وابسته به داعش در پاکستان بوده و باوجود و شمار زیاد گروه‌های دهشت افکن فعال در پاکستان، جلوگیری از ریشه گرفتن داعش در این کشور بسیار دشوار خواهد بود. در بعد دیگر گمانه‌هایی در مورد شائبه پشتیبانی سرویس اطلاعاتی پاکستان از داعش موجب توجه دولت و مقامات افغانستان نسبت به نقش مستقیم و غیر مستقیم این کشور در تقویت داعش شده است. از این منظر مقام‌هایی در افغانستان می گویند که پاکستان از گروه داعش در افغانستان پشتیبانی مالی می‌کند و اعضای گروه داعش از پاکستان آمده است. آنها با مقصر خواندن پاکستان و تأیید پشتیبانی اسلام آباد گروه داعش در افغانستان را تنها گروهی با دستور پاکستان ارزیابی می‌کنند. به علاوه این نگاه بدبینانه وجود دارد که نظامیان پاکستانی هم بدشان نمی‌آید از داعش برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند. از این منظر نقش مستقیم پاکستان در ترویج داعش در افغانستان نیز مد نظر است. به عبارتی پیامد غیر مستقیم عملیات‌هایی چون «ضرب عضب» و خیبر ارتش پاکستان موجب صدور ناامنی‌های و داعشی‌های به افغانستان شده است. در همین راستا اکنون نیز بسیاری در کابل بر این نظرند که اسلام آباد و یا تحریک طالبان پاکستان تروریست‌ها را از مرز پاکستان- افغانستان عبور می‌دهد و به عنوان داعشی در افغانستان مستقر می‌کند.

 

ترانزیت داعش به آسیای مرکزی و سین کیانگ از پاکستان:
 در واقع در سالهای گذشته ارتباط داعش با حزب اسلامی ترکستان بیشتر شده است و باوجود برخی گمانه‌ها در مورد قطع ارتباط آن‌ها همچنان داعش به دنبال پیوستن عناصر بیشتری از «حزب اسلامی ترکستان» هست. این امر در شرایطی است جنبش اسلامی ازبکستان با ظهور داعش به دلایلی حضور در مناطق قبیله‌ای پاکستان و تحت تأثیر داعش، پشتیبانی از ایده خلافت، به داعش اعلام وفاداری نمود. به علاوه اکنون نیز باوجود تردید در مورد اتحاد حزب اسلامی ازبکستان با طالبان یا داعش، جنگجوهای داعشی که در عراق و سوریه می‌جنگند نیز می‌توانند از طریق ایالت وزیرستان و بلوچستان برای کمک به داعش وارد جنوب افغانستان شوند و یا به سین کیانگ چین، آسیای مرکزی و شمال افغانستان روند.

نتیجه‌گیری:
هرچند داعش نتوانسته حضور خود را در پاکستان چون افغانستان پررنگ‌تر نشان دهد، اما همین حضور نیز می‌تواند چالش زا باشد. در این حال درحالی‌که تا چندی پیش حضور داعش در پاکستان نادیده گرفته می‌شد، اما در حال حاضر این گروه در شهرها حضور یافته شده و حتی ادعا می‌کند پشتیبانی بیش از 12 هزار نفر را در شمال غرب این کشور جذب کرده است. دراین‌بین با توجه به شبکه پیچیده‌ای حملات فرقه‌ای و مذهبی از شرق تا جنوب کشور در کنار مجموعه‌ای از مدارس تندرو به‌نوعی می‌تواند بستری برای رشد داعش در کشور داشته باشد. بنابراین از نگاه برخی داعش در پاکستان به رشد خود ادامه می‌دهد و خطر بروز داعش در بین گروه‌های تندرو قومی و مذهبی پاکستان نیز وجود دارد. دراین‌بین گسترش داعش می‌تواند پیامدهایی چون ایجاد تنش فرقه‌ای، تشدید اختلاف میان پاکستان با همسایگانی چون ایران و افغانستان، چالش بر سر برنامه‌های اقتصادی چین در ایالت بلوچستان، ترانزیت تروریسم به آسیای مرکزی و.. را فراهم تر کند. دراین‌بین باید گفت با توجه به تداوم چالش‌های سیاسی و شکاف‌های اجتماعی، سیاسی، امنیتی پاکستان در کنار ناتوانی دولت‌ مرکزی در سرکوب کامل و همچنین وضعیت کنونی حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی حامیان داخلی داعش کاهش زیادی نخواهند یافت.

 

yeezys's Avatar
yeezys پاسخ به موضوع: #384171 13 ساعت 31 دقيقه قبل
I simply wanted to thank you so much again. I'm not certain the things I might have created in the absence of the entire secrets documented by you regarding such a area. It absolutely was the horrifying issue in my circumstances, but seeing the very well-written avenue you dealt with it made me to cry with happiness. Now i am thankful for this advice as well as believe you are aware of a powerful job you are always carrying out instructing most people through the use of your web blog. I am certain you have never encountered any of us.
yeezys tinylink.in/yeezy
100% real jordans for cheap's Avatar
100% real jordans for cheap پاسخ به موضوع: #382633 19 ساعت 47 دقيقه قبل
I抦 impressed, I must say. Actually hardly ever do I encounter a weblog that抯 both educative and entertaining, and let me inform you, you might have hit the nail on the head. Your thought is outstanding; the problem is one thing that not sufficient persons are speaking intelligently about. I am very completely happy that I stumbled across this in my seek for something referring to this.
100% real jordans for cheap www.cheaprealjordans.us.com
adidas yeezy's Avatar
adidas yeezy پاسخ به موضوع: #378854 1 روز 12 ساعت قبل
Thank you so much for giving everyone remarkably wonderful possiblity to read articles and blog posts from this web site. It can be so good plus stuffed with a good time for me and my office acquaintances to visit the blog no less than thrice in 7 days to learn the new things you will have. And of course, we are actually fascinated with the eye-popping tricks you serve. Some two tips in this posting are without a doubt the most efficient we have all ever had.
adidas yeezy ezurl.me/1R
yeezy boost 350's Avatar
yeezy boost 350 پاسخ به موضوع: #373936 2 روز 10 ساعت قبل
I'm just commenting to make you understand what a awesome encounter my girl gained visiting yuor web blog. She discovered so many details, most notably how it is like to possess an incredible giving character to make other people really easily fully grasp specified tricky subject areas. You truly did more than visitors' expected results. Many thanks for rendering these good, healthy, edifying and in addition easy thoughts on this topic to Jane.
yeezy boost 350 spam.to/yzy350
nike air max's Avatar
nike air max پاسخ به موضوع: #368363 3 روز 16 ساعت قبل
You made some respectable points there. I looked on the internet for the issue and found most individuals will associate with with your website.
nike air max www.air-max.us.com
adidas nmd's Avatar
adidas nmd پاسخ به موضوع: #364150 4 روز 8 ساعت قبل
I enjoy you because of all of the work on this website. My mum take interest in doing internet research and it is easy to understand why. Most people learn all concerning the lively ways you provide important tactics through the web blog and cause contribution from visitors on that subject matter so my girl has always been becoming educated a great deal. Take advantage of the remaining portion of the new year. You have been carrying out a great job.
adidas nmd gnap.es/b4fo7
yeezy boost's Avatar
yeezy boost پاسخ به موضوع: #358695 5 روز 7 ساعت قبل
I simply desired to thank you so much again. I'm not certain the things I could possibly have created without the points documented by you over that problem. It seemed to be a daunting setting in my view, nevertheless encountering this specialized avenue you processed that made me to jump for gladness. I am just happier for the advice as well as sincerely hope you are aware of a powerful job that you are carrying out training men and women thru your webblog. More than likely you haven't got to know any of us.
yeezy boost www.yeezy-boost.us.com
NMD R1 Runner PK Dark Red's Avatar
NMD R1 Runner PK Dark Red پاسخ به موضوع: #358281 5 روز 8 ساعت قبل
I wanted to send a brief remark in order to express gratitude to you for all the superb pointers you are showing on this site. My particularly long internet look up has at the end been paid with sensible concept to go over with my neighbours. I would suppose that many of us website visitors actually are quite endowed to dwell in a very good community with many outstanding professionals with helpful opinions. I feel pretty fortunate to have used your entire web page and look forward to some more pleasurable times reading here. Thanks again for all the details.
NMD R1 Runner PK Dark Red NMD R1 Runner PK Dark Red

نظر شما چیست؟

PLG_KUNENADISCUSS_GEN_GUEST

اخبار روز

BBC ‮فارسی - صفحه افغانستان

کتاب ها