نکته‌هایی در مورد نسبت داعش با پاکستان

شرایط داعش در پاکستان
دولت اسلامی عراق و شام یا ولایة خراسان، شاخه‌ای از گروه اسلام گرای نظامی دولت اسلامی عراق و شام، فعال در افغانستان و پاکستان است. در واقع در سپتامبر سال 2014، داعش یا دولت اسلامی عراق و شام نمایندگانی به پاکستان فرستاد

و در اکتبر سال 2014،  فرماندهانی از تحریک طالبان پاکستان در پاکستان چون حافظ خان سعید از خرم و خیبر مناطق قبیله‌ای و پیشاور و منطقه هنگو، به ابوبکر بغدادی اعلام وفاداری کردند. دراین‌بین با از یک سو در سالهای گذشته یکی از اهداف و راهبردهای حیاتی داعش بقا و گسترش در منطقه بوده است و از سوی دیگر بـه دلیل فراهم بودن بسترهای طبیعی برای رشد با استفاده از تبلیغات و فناوریهای ارتباطی نوین، داعش تلاش کرده حضور خود را در پاکستان تقویت کند. در این میان تخمین‌های دقیقی از قدرت عددی داعش در پاکستان وجود ندارد و به2000-3000 نیروی مستقر در پاکستان اشاره می‌کنند.
در این حال هر چند حتی اکنون نیز حضور داعش در پاکستان کتمان می‌شود، اما نشانه‌های از این گروه در شهرهای بزرگ مانند لاهور، وجود داشته و حضور برخی از اقشار تحصیل‌کرده و دانشجو، اعضای قبلی تحریک طالبان پاکستان، لشکر جهنگوی، جماعت‌الحرار، احرارالهند، جنگجویان ازبک و جنگجویان چچنی، جنگجویان آسیای مرکزی همگی نشانه‌هایی از نیروهای داعش در پاکستان هستند. همزمان در پاکستان با وجود تاکید دولت مبنی بر عدم حضور داعش در این کشور خود داعش ادعا می‌کند پشتیبانی بیش از 12 هزار نفر را در شمال غرب این کشور را جذب کرده است. با این حال با توجه در ماه‌های گذشته هم درگیری درون جناحی بین فرماندهان ازبکستانی و پاکستانی این گروه دهشت افکن برای تصاحب مقام فرماندهی در بین شخصیت هایی چون «شیخ اسلم فاروقی» فرمانده سابق طالبان پاکستانی و مخالفت جناح ازبکستانی و برخی نیروهای بومی افغانستانی وجود داشته است.

میل گروه‌های افراط گرای پاکستان به داعش
در واقع داعش برای سرمایه گذاری بر شبکه‌اش در شهرهای پاکستان و جذب گروه‌های دهشت افکن تلاش می‌کند و به نگاه برخی شبکه داعش در پاکستان همچنان با سرعت به رشد خود ادامه می‌دهد. در این شرایط همچنان خطر همراهی بیشتر با داعش در بین مناطق قومی و مذهبی بلوچستان همچنان وجود دارد. چنانچه بخش‌هایی از گروه تحریک طالبان به عنوان مجموعه‌ای متشکل از 27 کنشگر مختلف غیردولتی خشن (از گروههای دهشت افکن کوچک 200-300 نفری گرفته تا گروههای شورشی بزرگ با استعداد 5000-7000 نفر) در سالهای گذشته به داعش اعلام وفاداری کرده‌اند. به علاوه ارتباط گروه جندالله پاکستان  و گروه‌های کوچک دیگر با داعش در شرایطی است که بنا به سازمان مبارزه با تروریسم پاکستان بیش از 35 گروه دهشت افکن فعال در پاکستان از جمله لشکر جهنگوی ارتباط نزدیکی با داعش دارند. در این میان با توجه به وجود بیشترین ارتباط عملیات‌های دهشت افکن با داعش، لشکر جهنگوی، جیش محمد، لشکرطیبه، سپاه صحابه، تحریک اسلامی القاعده و حزب التحریر در پاکستان تلاش همراهان داعش در مناطق مختلف پاکستان همچنان سبب نگرانی است.

 

دولت پاکستان و داعش
در چند سال اخیر، مقامات نظامی و رسمی اسلام آباد تاکید می‌کردند که داعش حضوری سازمان یافته در پاکستان ندارد و حتی اجازه نخواهد داد سایه داعش وارد پاکستان شود. از این دید داعش در پاکستان هیچ نفوذی ندارد و جای نگرانی جدی نیست. در واقع در یک سال گذشته کم اهمیت دانستن حضور تعدادی از عوامل داعش در پاکستان و گاه مواضع متناقض در رابطه با داعش (برخی خطر داعش را بی اهمیت و برخی نیز به خطر وخامت اوضاع اشاره کرده‌اند) همچنان ادامه دارد. از این نگاه هنوز هم وجود داعش در پاکستان تکذیب می‌شود و با وجود اینکه پاکستان نام داعش را به عنوان یک گروه تروریست به فهرست گروه‌های دهشت افکن اضافه کرده همچنان به‌نوعی تهدید داعش را به مرزهای دیورند و افغانستان مرتبط می‌دانند. از این دید گروه داعش در افغانستان در حال نیرومندشدن است نه پاکستان.
در بعد دیگری بسیاری در پاکستان معتقدند داعش با حمایت از سوی بازیگران بیرونی در پاکستان حضور دارد. در این چارچوب حتی برخی احزاب ملی پاکستان داعش را مزدور امریکا می‌دانند و برخی نیز در بدنه ارتش به هند بدگمان هستند. از این نگاه چون فقط مناطق همجوار با کشمیر خط قرمز هند است و تا زمانی که داعش در سین کیانگ چین و یا در داخل پاکستان اقدام کند هند مشکلی با آن ندارد، خطر تقویت داعش از سوی هند در مناطقی چون بلوچستان پاکستان برای ضربه زدن به منافع اقتصادی چین و پاکستان وجود دارد.


تاکید بر نقش مستقیم و غیر مستقیم پاکستان در تقویت داعش:
در واقع پاکستان از گذشته دستخوش گروه‌های دهشت افکن برای یارگیری ، جذب و پرورش نیروهای تندرو بوده و سازمان‌های دهشت افکن در گذشته از شرایط بی ثبات این کشور بهره بردا اند و اکنون نیز، این انباشتگی می‌تواند زمینه جذب گسترده نیرو را از سوی داعش فراهم آورد. دراین‌بین جمعیت 200 میلیون نفری، تجهیزات هسته‌ای، نزدیکی به افغانستان و شرایط بد اقتصادی، مکانی جذاب برای داعش و رشد گروهک‌های وابسته به داعش در پاکستان بوده و باوجود و شمار زیاد گروه‌های دهشت افکن فعال در پاکستان، جلوگیری از ریشه گرفتن داعش در این کشور بسیار دشوار خواهد بود. در بعد دیگر گمانه‌هایی در مورد شائبه پشتیبانی سرویس اطلاعاتی پاکستان از داعش موجب توجه دولت و مقامات افغانستان نسبت به نقش مستقیم و غیر مستقیم این کشور در تقویت داعش شده است. از این منظر مقام‌هایی در افغانستان می گویند که پاکستان از گروه داعش در افغانستان پشتیبانی مالی می‌کند و اعضای گروه داعش از پاکستان آمده است. آنها با مقصر خواندن پاکستان و تأیید پشتیبانی اسلام آباد گروه داعش در افغانستان را تنها گروهی با دستور پاکستان ارزیابی می‌کنند. به علاوه این نگاه بدبینانه وجود دارد که نظامیان پاکستانی هم بدشان نمی‌آید از داعش برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند. از این منظر نقش مستقیم پاکستان در ترویج داعش در افغانستان نیز مد نظر است. به عبارتی پیامد غیر مستقیم عملیات‌هایی چون «ضرب عضب» و خیبر ارتش پاکستان موجب صدور ناامنی‌های و داعشی‌های به افغانستان شده است. در همین راستا اکنون نیز بسیاری در کابل بر این نظرند که اسلام آباد و یا تحریک طالبان پاکستان تروریست‌ها را از مرز پاکستان- افغانستان عبور می‌دهد و به عنوان داعشی در افغانستان مستقر می‌کند.

 

ترانزیت داعش به آسیای مرکزی و سین کیانگ از پاکستان:
 در واقع در سالهای گذشته ارتباط داعش با حزب اسلامی ترکستان بیشتر شده است و باوجود برخی گمانه‌ها در مورد قطع ارتباط آن‌ها همچنان داعش به دنبال پیوستن عناصر بیشتری از «حزب اسلامی ترکستان» هست. این امر در شرایطی است جنبش اسلامی ازبکستان با ظهور داعش به دلایلی حضور در مناطق قبیله‌ای پاکستان و تحت تأثیر داعش، پشتیبانی از ایده خلافت، به داعش اعلام وفاداری نمود. به علاوه اکنون نیز باوجود تردید در مورد اتحاد حزب اسلامی ازبکستان با طالبان یا داعش، جنگجوهای داعشی که در عراق و سوریه می‌جنگند نیز می‌توانند از طریق ایالت وزیرستان و بلوچستان برای کمک به داعش وارد جنوب افغانستان شوند و یا به سین کیانگ چین، آسیای مرکزی و شمال افغانستان روند.

نتیجه‌گیری:
هرچند داعش نتوانسته حضور خود را در پاکستان چون افغانستان پررنگ‌تر نشان دهد، اما همین حضور نیز می‌تواند چالش زا باشد. در این حال درحالی‌که تا چندی پیش حضور داعش در پاکستان نادیده گرفته می‌شد، اما در حال حاضر این گروه در شهرها حضور یافته شده و حتی ادعا می‌کند پشتیبانی بیش از 12 هزار نفر را در شمال غرب این کشور جذب کرده است. دراین‌بین با توجه به شبکه پیچیده‌ای حملات فرقه‌ای و مذهبی از شرق تا جنوب کشور در کنار مجموعه‌ای از مدارس تندرو به‌نوعی می‌تواند بستری برای رشد داعش در کشور داشته باشد. بنابراین از نگاه برخی داعش در پاکستان به رشد خود ادامه می‌دهد و خطر بروز داعش در بین گروه‌های تندرو قومی و مذهبی پاکستان نیز وجود دارد. دراین‌بین گسترش داعش می‌تواند پیامدهایی چون ایجاد تنش فرقه‌ای، تشدید اختلاف میان پاکستان با همسایگانی چون ایران و افغانستان، چالش بر سر برنامه‌های اقتصادی چین در ایالت بلوچستان، ترانزیت تروریسم به آسیای مرکزی و.. را فراهم تر کند. دراین‌بین باید گفت با توجه به تداوم چالش‌های سیاسی و شکاف‌های اجتماعی، سیاسی، امنیتی پاکستان در کنار ناتوانی دولت‌ مرکزی در سرکوب کامل و همچنین وضعیت کنونی حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی حامیان داخلی داعش کاهش زیادی نخواهند یافت.

 

kyrie 4's Avatar
kyrie 4 پاسخ به موضوع: #725845 5 ساعت 54 دقيقه قبل
I intended to compose you that tiny observation just to thank you very much yet again about the remarkable strategies you have shown at this time. It is shockingly open-handed with you to grant easily precisely what most people would've made available as an ebook in order to make some cash for themselves, and in particular since you might have tried it if you ever decided. These tricks in addition served to be a great way to know that someone else have the identical dreams just like my own to learn much more pertaining to this matter. I think there are many more pleasurable moments ahead for those who read carefully your website.
kyrie 4 www.kyrie4.org
hermes belts for men's Avatar
hermes belts for men پاسخ به موضوع: #725507 16 ساعت 25 دقيقه قبل
Thanks so much for giving everyone such a wonderful chance to read articles and blog posts from this blog. It's usually very good and as well , packed with a good time for me personally and my office mates to visit your site particularly three times weekly to see the latest things you will have. And definitely, I am just actually motivated with the effective pointers served by you. Some 2 ideas on this page are easily the most suitable we've had.
hermes belts for men www.hermes-belt.us.com
yeezy shoes's Avatar
yeezy shoes پاسخ به موضوع: #725364 20 ساعت قبل
I truly wanted to send a comment in order to appreciate you for those stunning guides you are writing at this site. My particularly long internet lookup has now been honored with wonderful points to exchange with my visitors. I would repeat that we site visitors are undoubtedly lucky to live in a fine website with so many wonderful individuals with useful points. I feel extremely lucky to have used your web page and look forward to many more entertaining minutes reading here. Thanks once again for everything.
yeezy shoes youl.ink/yzyshoes
adidas nmd's Avatar
adidas nmd پاسخ به موضوع: #725157 1 روز 1 ساعت قبل
A lot of thanks for each of your efforts on this blog. My mom takes pleasure in doing investigation and it's obvious why. Most people hear all about the lively means you create informative tactics on your web blog and in addition improve response from website visitors on the issue so our favorite girl is certainly being taught so much. Take pleasure in the rest of the new year. You are conducting a dazzling job.
adidas nmd www.nmdadidasus.com
hermes belts's Avatar
hermes belts پاسخ به موضوع: #724778 1 روز 12 ساعت قبل
Thanks so much for giving everyone an extremely wonderful possiblity to read critical reviews from this site. It is always very awesome plus jam-packed with amusement for me personally and my office co-workers to visit the blog a minimum of three times a week to learn the latest tips you have got. And lastly, I'm just actually fulfilled with all the splendid tips you serve. Certain 2 ideas on this page are without a doubt the most efficient we've had.
hermes belts www.hermesbelts.co.uk
michael kors handbags's Avatar
michael kors handbags پاسخ به موضوع: #724340 1 روز 21 ساعت قبل
I wanted to compose a note in order to express gratitude to you for all of the fantastic points you are showing at this site. My extended internet lookup has now been rewarded with reliable insight to exchange with my company. I would mention that we site visitors actually are extremely fortunate to exist in a perfect website with very many marvellous professionals with valuable hints. I feel really blessed to have discovered the website page and look forward to some more fun minutes reading here. Thanks a lot once again for everything.
michael kors handbags www.outletonline-michaelkors.us.org
lacoste outlet's Avatar
lacoste outlet پاسخ به موضوع: #723838 2 روز 7 ساعت قبل
I actually wanted to send a remark so as to appreciate you for some of the fabulous tips and hints you are showing here. My considerable internet lookup has now been paid with wonderful knowledge to go over with my friends. I 'd mention that many of us site visitors are quite blessed to live in a decent website with so many lovely people with useful hints. I feel really privileged to have seen your webpage and look forward to so many more thrilling moments reading here. Thank you once again for all the details.
lacoste outlet www.lacosteonlineshop.us.com
air max 2018's Avatar
air max 2018 پاسخ به موضوع: #723365 2 روز 18 ساعت قبل
I wish to show appreciation to the writer just for rescuing me from this type of setting. After scouting throughout the the web and meeting proposals which were not productive, I believed my life was done. Being alive without the presence of strategies to the difficulties you've sorted out by way of this website is a critical case, and the ones that might have in a wrong way affected my career if I had not discovered the blog. Your own personal natural talent and kindness in playing with every item was useful. I am not sure what I would've done if I hadn't encountered such a solution like this. I can also at this time look forward to my future. Thank you so much for the skilled and sensible help. I won't hesitate to refer the blog to anyone who requires guidelines about this problem.
air max 2018 www.nikeairmax2018.us.com
nmd's Avatar
nmd پاسخ به موضوع: #723203 2 روز 22 ساعت قبل
A lot of thanks for all of the labor on this site. My mom loves conducting research and it's really easy to understand why. Most people know all relating to the dynamic ways you produce rewarding solutions via this website and therefore inspire response from some other people on this concern then our own simple princess is without a doubt starting to learn a great deal. Have fun with the remaining portion of the new year. You have been doing a brilliant job.
nmd piep.net/nmdsc
cheap jordans's Avatar
cheap jordans پاسخ به موضوع: #722937 3 روز 3 ساعت قبل
A lot of thanks for each of your hard work on this web page. Betty delights in making time for investigation and it's really obvious why. Most people notice all of the compelling medium you make useful secrets on this blog and as well as improve participation from visitors on this issue then my daughter is actually understanding a lot of things. Enjoy the remaining portion of the new year. You are conducting a powerful job.
cheap jordans www.authenticjordanscheap.us.com
nmd's Avatar
nmd پاسخ به موضوع: #722640 3 روز 10 ساعت قبل
I in addition to my friends happened to be analyzing the great strategies located on your website then then came up with a horrible suspicion I had not thanked the site owner for them. Most of the people are already totally very interested to read them and have now in actuality been using them. Thank you for genuinely indeed accommodating and also for picking such incredible themes millions of individuals are really eager to be informed on. My personal sincere regret for not expressing gratitude to earlier.
nmd www.adidasnmds.com
kyrie 3 shoes's Avatar
kyrie 3 shoes پاسخ به موضوع: #722499 3 روز 13 ساعت قبل
My husband and i felt more than happy that Peter could complete his preliminary research via the precious recommendations he received in your weblog. It's not at all simplistic to simply continually be giving away thoughts which some others may have been making money from. And we also figure out we now have the writer to thank because of that. All the explanations you've made, the easy blog navigation, the relationships you will help foster - it's all sensational, and it's really letting our son in addition to the family know that the topic is pleasurable, and that is extraordinarily important. Thanks for the whole lot!
kyrie 3 shoes www.kyrie3.us.com
yeezy boost 350's Avatar
yeezy boost 350 پاسخ به موضوع: #722034 3 روز 22 ساعت قبل
Thank you for all your valuable efforts on this blog. Ellie enjoys conducting investigation and it's really easy to see why. A number of us learn all of the lively way you present helpful solutions through the blog and even boost response from website visitors about this article while our simple princess is without a doubt studying a lot. Take advantage of the remaining portion of the new year. You are always performing a stunning job.
yeezy boost 350 www.izap.fr/Rgu9
adidas stan smith men's Avatar
adidas stan smith men پاسخ به موضوع: #722012 3 روز 23 ساعت قبل
I not to mention my pals were found to be reading through the good helpful hints found on your web site while all of a sudden came up with a horrible suspicion I had not thanked you for those strategies. Those young men ended up certainly joyful to see all of them and have seriously been making the most of them. Thank you for being quite accommodating and also for making a decision on this form of incredible topics most people are really desirous to understand about. My personal honest regret for not expressing gratitude to earlier.
adidas stan smith men www.adidasstansmith.us.com
yeezy shoes's Avatar
yeezy shoes پاسخ به موضوع: #721474 4 روز 13 ساعت قبل
I must get across my passion for your generosity in support of people that really need help on your matter. Your personal dedication to getting the message around ended up being really beneficial and has frequently helped some individuals like me to arrive at their targets. Your amazing warm and helpful key points signifies so much to me and far more to my office workers. With thanks; from each one of us.
yeezy shoes tinylink.in/yzyuk
Yeezy Boost 350 V2 Customize White Mtrom's Avatar
Yeezy Boost 350 V2 Customize White Mtrom پاسخ به موضوع: #721391 4 روز 16 ساعت قبل
I precisely needed to appreciate you all over again. I do not know the things I would have used in the absence of the entire creative concepts discussed by you on such industry. Previously it was a challenging concern for me personally, but considering a new expert mode you processed the issue made me to leap with gladness. Extremely happy for this assistance and then wish you realize what an amazing job you are always putting in instructing some other people all through your site. Most likely you have never come across all of us.
Yeezy Boost 350 V2 Customize White Mtrom www.yeezy-boost.us.com/yeezy-boost-350-v...ite-mtrom-p-281.html
hermes bag's Avatar
hermes bag پاسخ به موضوع: #721068 4 روز 23 ساعت قبل
I would like to show my thanks to you for rescuing me from this condition. After exploring throughout the internet and meeting thoughts which are not powerful, I assumed my life was gone. Being alive minus the answers to the difficulties you've solved by way of your article is a critical case, and those that could have negatively damaged my entire career if I hadn't encountered the blog. Your actual know-how and kindness in controlling every part was vital. I am not sure what I would've done if I hadn't come across such a solution like this. I'm able to now relish my future. Thank you so much for your specialized and results-oriented guide. I won't hesitate to propose the sites to anybody who needs to have guidance about this area.
hermes bag www.hermes-handbags.us.com
adidas ultra boost's Avatar
adidas ultra boost پاسخ به موضوع: #720914 5 روز 3 ساعت قبل
I together with my guys came following the great thoughts from your web site and then then came up with a horrible feeling I had not thanked the blog owner for those tips. These women happened to be as a result stimulated to see them and have definitely been taking pleasure in these things. I appreciate you for turning out to be considerably kind as well as for going for variety of superior information millions of individuals are really wanting to discover. My honest regret for not saying thanks to you sooner.
adidas ultra boost spam.to/ultrausc
jordan 6's Avatar
jordan 6 پاسخ به موضوع: #720633 5 روز 10 ساعت قبل
My husband and i have been very fortunate when Albert could finish off his research using the precious recommendations he received out of your blog. It is now and again perplexing to simply find yourself giving out information and facts people today might have been making money from. We do know we need the blog owner to be grateful to for that. The entire explanations you made, the straightforward blog menu, the friendships you will give support to foster - it is many amazing, and it's letting our son and the family recognize that the idea is amusing, and that's especially serious. Thank you for everything!
jordan 6 www.jordan6.us.com
adidas nmd's Avatar
adidas nmd پاسخ به موضوع: #720335 5 روز 19 ساعت قبل
I wanted to jot down a small word to be able to thank you for those unique tricks you are posting at this website. My time consuming internet look up has finally been paid with sensible insight to go over with my neighbours. I 'd repeat that most of us readers actually are rather fortunate to live in a good community with many wonderful professionals with beneficial tips. I feel quite fortunate to have seen your entire web page and look forward to really more cool minutes reading here. Thank you again for everything.
adidas nmd ux.nu/BOp2I
Adidas NMD Women Imitation Fur Black Red Pink's Avatar
Adidas NMD Women Imitation Fur Black Red Pink پاسخ به موضوع: #720294 5 روز 20 ساعت قبل
very good submit, i definitely love this web site, carry on it
Adidas NMD Women Imitation Fur Black Red Pink www.adidas-nmds.us.com/adidas-nmd-women-...-red-pink-p-492.html
nike zoom's Avatar
nike zoom پاسخ به موضوع: #720188 5 روز 23 ساعت قبل
I must convey my gratitude for your kind-heartedness in support of those people who need help on that subject matter. Your personal dedication to passing the solution along ended up being amazingly powerful and has surely enabled somebody like me to arrive at their objectives. Your warm and helpful suggestions denotes this much to me and especially to my office colleagues. Regards; from everyone of us.
nike zoom www.nikezoom.me.uk
yeezy boost 350's Avatar
yeezy boost 350 پاسخ به موضوع: #719518 6 روز 11 ساعت قبل
My wife and i ended up being really relieved Raymond managed to finish off his studies through your ideas he got using your weblog. It is now and again perplexing just to always be giving for free key points which often the others have been trying to sell. And now we consider we have got the website owner to be grateful to for that. The entire explanations you have made, the straightforward blog navigation, the relationships you aid to engender - it's all superb, and it's really letting our son in addition to us reason why this article is fun, and that's rather mandatory. Thanks for the whole thing!
yeezy boost 350 clickand.co/4zm2n
michael kors handbags's Avatar
michael kors handbags پاسخ به موضوع: #719376 6 روز 13 ساعت قبل
Thank you for your own work on this web page. Kate take interest in conducting research and it is obvious why. Most of us learn all of the dynamic way you convey important guides on your website and as well as strongly encourage contribution from visitors on the issue so our own child is without a doubt becoming educated a lot. Take pleasure in the rest of the year. You're the one conducting a brilliant job.
michael kors handbags www.michaelkorshandbags.net.co
curry 4's Avatar
curry 4 پاسخ به موضوع: #718427 1 هفته 2 ساعت قبل
I precisely had to thank you so much once more. I'm not certain what I would've done in the absence of the type of solutions shown by you concerning such field. It became the hard issue in my position, however , taking note of a well-written tactic you solved the issue forced me to leap with contentment. Extremely grateful for this help and expect you are aware of an amazing job you were carrying out instructing most people using your webblog. I know that you have never met all of us.
curry 4 www.curry4.us.com

نظر شما چیست؟

PLG_KUNENADISCUSS_GEN_GUEST

اخبار روز

BBC ‮فارسی - صفحه افغانستان

کتاب ها