پشت پردۀ بازی ها بر سر انتخابات چهارم ریاست جمهوری 1398(2019)

                                   نصب تصاویر جدید رئیس جمهور غنی بر نقاطی از شهر کابل با نوشته ای از اظهارات او در نمایندگی از اقوام، آمادگی برای مبارزۀ انتخابات چهارم ریاست جمهوری در سال 1398 تلقی می شود.

آیا اشرف غنی برای یک دورۀ پنج سالۀ دیگر بعد از 1398 با حمایت امریکایی ها و متحدان غربی شان، هم چنان در ارگ کابل باقی می ماند؟
پاسخ این پرسش چهره ها و رهبران گروه های مختلف سیاسی که در این دوره خود را از مشارکت مورد نظر در سفرۀ قدرت با رئیس جمهور غنی دور می دانند، نگران می کند. حامد کرزی، رهبران و چهره های فعال سیاسی در شورای حراست و ثبات افغانستان و برخی ناراضیان و منتقدان دولت وحدت ملی و حکومت مشترک ارگ و قصر سپیدار از انورالحق احدی تا افراد دیگر، بیشتر از همه نگران پاسخ این پرسش هستند.
اگر رئیس جمهور غنی در انتخابات 2019 از حمایت امریکا در یک دورۀ دیگر پنج ساله به عنوان رئیس جمهور برخوردار باشد، برگزاری انتخابات از سوی دولت و حکومتی که ریاستش را به دوش دارد و کمیسیون مستقل انتخابات که مورد گزینش خودش است، بقای او را برای پنج سال دیگر در ارگ کابل، محقق و تضمین می کند. از همین جا است که ناراضیان و منتقدان سیاسی متذکره در صدد آن هستند تا انتخابات ریاست جمهوری سال 1398 با کمیشنران و رئیس جدید کمیسیون مستقل انتخابات و حکومت موقت، برگزار شود.
حامد کرزی اخیراً تلاش خود را بگونۀ غیر علنی و دور از انظار رسانه ها به تدویر لویه جرگه افزایش داده است تا از این طریق تشکیل حکومت موقت برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مورد توافق و اجرا قرار بگیرد. اعضای ائتلاف شورای عالی حراست و ثبات، انورالحق احدی و برخی دیگر با او همفکر و همراه هستند. رهبران این ائتلاف و گروه های منتقد به تشکیل کمیسیون جدید مستقل انتخابات تاکید کرده اند و حتی از امضای سندی میان آن ها بر سر این موقف مشترک سخن می رود. رفت و آمد و مذاکرات اخیر حامد کرزی با احمدولی مسعود در واقع بر سر تدویر لویه جرگه و تدویر انتخابات ریاست جمهوری بدون نقش و حضور حکومت فعلی بریاست رئیس جمهور غنی است.
هنوز نشانه های روشنی وجود ندارد که آیا طرح تشکیل حکومت موقت و تعویض رئیس و کمیشنران کمسیون مستقل انتخابات در پایان این دورۀ ریاست جمهوری عملی می شود و آیا رئیس جمهور غنی به پذیرش این طرح وادار خواهد شد؟
آیا امریکایی ها این دیدگاه منتقدین دولت را می پذیرند تا انتخابات ریاست جمهوری در میکانیزم جدید و بدون حکومت رئیس جمهورغنی برگزار شود؟
از قراین و شواهد بر می آید که اشرف غنی با محاسبۀ خود در حمایت از امریکایی ها و حمایت داخلی از سوی برخی سران گروه های سیاسی و چهره های فعال عرصۀ سیاست، ماندن در ارگ کابل را برای یک دورۀ پنج سالۀ دیگر پس از انتخابات 1398 قطعی میداند. او در ملاقات و گفتگو با برخی از مسئولین نهادهای دولتی اعم از کابینه و شورای ملی از تحقق برنامه های خود برای چهار و پنج سال آینده سخن می گوید.
به نظر می رسد که رئیس جمهور غنی با داکتر عبدالله رقیب انتخاباتی دورۀ پیشین خود که بر مبنای توافقنامۀ سیاسی با او حکومت مشترک ساخت، در انتخابات آینده به توافق دست یافته باشد تا هم چنان بصورت مشترک و هر چند نابرابر در حکومت باقی بمانند. اگر چنین توافقی انجام شده باشد و یا انجام شود، باید در مورد آن، تمایل و توصیۀ امریکایی ها را مد نظر قرار داد.
 اشرف غنی برای امریکا فرد مورد نظر و مطلوب است تا در رأس دولت، کم از کم در یک دورۀ دیگر قرار داشته باشد. و داکتر عبدالله از میان جبهۀ مقاومت پیشین ضد طالبان و حوزۀ این مقاومت سیاستمدار دور نگر و مصلحت اندیش تلقی می شود که زبان و سیاست امریکایی ها را به خوبی می فهمد و حتی با اشرف غنی و شیوۀ ریاست او کنار می آید و بحران داخل دولت را که برای امریکایی ها درد سر ساز می شود، مهار و مدیریت می کند.
آیا داکترعبدالله در دور بعدی با اشرف غنی هم چون دور فعلی شریک قدرت و حکومت او خواهد بود؟ این مشارکت در ادامۀ میکانیزم فعلی تقسیم قدرت با ادامۀ ریاست اجرایی محقق خواهد شد و یا آنکه او شامل تکت انتخاباتی اشرف غنی می شود و ریاست اجرایی پایان می یابد؟ جمعیت اسلامی با سران مختلف و ناهمسوی آن در کجای این توافق و زدو بندها قرار خواهد گرفت و در انتخابات 1398 با چه موقف و موقعیتی ظاهر خواهد شد؟
هر چند رئیس جمهور غنی از عبدالله عبدالله خواسته تا در دور بعدی هم چنان شریک حکومت او باقی بماند و در کنار او قرار بگیرد، اما رئیس اجرایی هنوز پاسخ روشنی نداده است. نکتۀ مهم برای داکترعبدالله کسب حمایت حوزۀ جهاد و مقاومتی است که تا اکنون از همان آدرس وارد میدان سیاست شده و به قصر سپیدار رسیده است. با توجه به نارضایتی های حامیان و هوادارنش از این آدرس و این حوزه در حکومت مشترک با اشرف غنی ممکن است آن حمایت قبلی را در تصمیم و موقف آیندۀ خود در انتخابات 1398 نداشته باشد، اما بصورت قطع او حمایت بخشی از این آدرس را هم چنان با خود خواهد داشت. در حالی که داکترعبدالله  هنوز موقف روشنی در انتخابات آینده ندارد و گاهی از ورود مجدد خود به عنوان کاندید ریاست جمهوری سخن می گوید، اما اگر وی در کنار اشرف غنی قرار بگیرد و با او وارد حکومت مشترک شود، برای مشروعیت دورۀ بعدی ریاست جمهوری رئیس جمهور غنی حمایت آن بخش از او در مهار و مدیریت بحران کافی خواهد بود و نگرانی امریکایی ها نیز برطرف خواهد شد.
وجود گلبدین حکمتیار در کابل که از ریاست جمهوری اشرف غنی در دورۀ بعدی حمایت می کند، بخشی از فشار های رهبران ناراض و منتقد گروه های جهادی از سر آقای غنی را بر می دارد. البته رهبران و سران گروه های جهادی ناراض و مخالف رئیس جمهور غنی در داخل نظام حاکم سیاسی مورد حمایت امریکا از خط قرمز تصمیم امریکایی ها در حمایت از ریاست جمهوری مجدد آقای غنی(اگر این حمایت، سیاست امریکایی ها باشد)عبور نمی کنند. رویهمرفته این ها همه در داخل نظام حاکم سیاسی که هزینۀ حیات این نظام را امریکایی ها تامین می دارند، به توصیه و تاکید آن ها به عنوان فصل الخطاب گوش می کنند و گردن می نهند.
برخی از هواداران و نزدیکان رئیس جمهور غنی به این باور هستند که در دورۀ بعدی پنج سالۀ ریاست جمهوری او برنامه های نیمه تمام دورۀ فعلی به اتمام خواهد رسید. راندن نسل جهادی های دهۀ هشتاد از بدنۀ نهادهای ملکی و نظامی دولت و شکل گیری حکومت از نسل جوان و جدید به خصوص در ارتش و نهادی های امنیتی و نظامی، تامین حاکمیت دولتی و اجرای قانون، بخشی از برنامه های خواهد بود که محقق می شود. همکاری پاکستان به صلح در افغانستان تحت فشار جدی و شدید امریکا بخش دیگر از این باور است.

 

jordan shoes's Avatar
jordan shoes پاسخ به موضوع: #705894 1 هفته 1 روز قبل
Thank you so much for giving everyone an exceptionally superb chance to read articles and blog posts from this blog. It is often so terrific and as well , full of a good time for me and my office friends to search your website a minimum of thrice in 7 days to read through the latest issues you have got. And definitely, we're usually pleased for the splendid ideas served by you. Some 2 points in this posting are undoubtedly the simplest I have had.
jordan shoes www.shoesjordan.us.com
jordan 6's Avatar
jordan 6 پاسخ به موضوع: #702799 1 هفته 3 روز قبل
I wanted to put you the little word to finally give many thanks the moment again for those great guidelines you've contributed at this time. It is quite remarkably generous with people like you to supply freely all many of us might have offered for sale for an electronic book in making some profit on their own, certainly considering the fact that you might have tried it in the event you considered necessary. The basics also served like a great way to fully grasp that many people have similar zeal similar to my own to understand a little more regarding this issue. I think there are several more pleasant instances in the future for folks who browse through your site.
jordan 6 www.jordan6.us.com
adidas ultra boost's Avatar
adidas ultra boost پاسخ به موضوع: #701555 1 هفته 4 روز قبل
you've got an ideal blog here! would you wish to make some invite posts on my blog?
adidas ultra boost izap.fr/yBhB
kyrie 4's Avatar
kyrie 4 پاسخ به موضوع: #700862 1 هفته 4 روز قبل
Thank you so much for giving everyone a very pleasant chance to read in detail from this web site. It's usually very pleasurable and stuffed with amusement for me and my office acquaintances to visit your web site no less than 3 times per week to learn the newest items you have got. And definitely, I am at all times fulfilled for the cool creative ideas served by you. Certain two tips in this posting are undoubtedly the very best we've ever had.
kyrie 4 www.kyrie4shoes.us.com
adidas ultra boost's Avatar
adidas ultra boost پاسخ به موضوع: #698862 1 هفته 5 روز قبل
There are some fascinating deadlines in this article but I don抰 know if I see all of them center to heart. There's some validity but I will take maintain opinion till I look into it further. Good article , thanks and we want extra! Added to FeedBurner as effectively
adidas ultra boost vtu.cc/ultrausc
adidas nmd's Avatar
adidas nmd پاسخ به موضوع: #696408 1 هفته 6 روز قبل
Thanks so much for providing individuals with such a brilliant possiblity to check tips from this site. It's always very pleasurable and also full of a good time for me and my office mates to visit the blog at minimum thrice in a week to read the fresh guides you have. And indeed, I am also actually impressed with your exceptional thoughts you give. Certain 2 tips in this post are definitely the most effective I have ever had.
adidas nmd www.adidasnmd.uk
adidas yeezy's Avatar
adidas yeezy پاسخ به موضوع: #689901 2 هفته 19 ساعت قبل
The subsequent time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to learn, but I really thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you possibly can fix in case you werent too busy searching for attention.
adidas yeezy gtiny.me/adyzy
converse shoes's Avatar
converse shoes پاسخ به موضوع: #683250 2 هفته 1 روز قبل
I and also my friends have been reading the excellent secrets and techniques found on your web blog then all of a sudden I got a horrible suspicion I never expressed respect to the web site owner for those secrets. Most of the guys were for that reason passionate to learn all of them and have now unquestionably been enjoying these things. Many thanks for really being quite accommodating and also for obtaining some marvelous subject matter millions of individuals are really desperate to know about. My very own sincere regret for not expressing gratitude to you earlier.
converse shoes www.converseoutlet.us.com
adidas ultra's Avatar
adidas ultra پاسخ به موضوع: #670167 2 هفته 2 روز قبل
There's noticeably a bundle to learn about this. I assume you made sure good points in options also.
adidas ultra qrurl.it/r/1iknr
curry 4's Avatar
curry 4 پاسخ به موضوع: #662629 2 هفته 3 روز قبل
I must get across my gratitude for your kindness for individuals that absolutely need guidance on that issue. Your special dedication to passing the message across was exceptionally powerful and have surely helped guys like me to achieve their desired goals. Your insightful tips and hints means this much to me and still more to my mates. Many thanks; from all of us.
curry 4 www.curry4.us.com
yeezy shoes's Avatar
yeezy shoes پاسخ به موضوع: #647104 2 هفته 4 روز قبل
A formidable share, I simply given this onto a colleague who was doing just a little analysis on this. And he actually purchased me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love studying more on this topic. If attainable, as you become experience, would you thoughts updating your blog with more details? It is highly useful for me. Massive thumb up for this weblog put up!
yeezy shoes bit.ly/2rYQ66R
100% real jordans for cheap's Avatar
100% real jordans for cheap پاسخ به موضوع: #639849 2 هفته 5 روز قبل
Thanks for every one of your effort on this blog. My daughter really loves making time for investigations and it is obvious why. All of us know all of the dynamic means you make great thoughts through this blog and even increase response from website visitors about this situation then our daughter is without question learning a lot of things. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You are always doing a fantastic job.
100% real jordans for cheap www.cheaprealjordans.us.com
yeezy shoes's Avatar
yeezy shoes پاسخ به موضوع: #629971 2 هفته 6 روز قبل
Can I simply say what a relief to search out someone who actually is aware of what theyre talking about on the internet. You positively know how one can bring a difficulty to mild and make it important. More folks have to read this and understand this side of the story. I cant consider youre not more widespread because you definitely have the gift.
yeezy shoes is.gd/brqGtG
adidas nmd's Avatar
adidas nmd پاسخ به موضوع: #625893 3 هفته 1 ساعت قبل
You need to participate in a contest for one of the best blogs on the web. I'll recommend this site!
adidas nmd gul.ly/kxsof
nike kyrie 3's Avatar
nike kyrie 3 پاسخ به موضوع: #624030 3 هفته 7 ساعت قبل
I must point out my admiration for your kind-heartedness supporting people who must have help on this content. Your real dedication to getting the solution along came to be remarkably valuable and has all the time empowered men and women much like me to realize their targets. Your own informative key points signifies so much to me and far more to my office colleagues. Warm regards; from each one of us.
nike kyrie 3 www.kyrie3.us.com
adidas nmd r1's Avatar
adidas nmd r1 پاسخ به موضوع: #615318 3 هفته 1 روز قبل
Spot on with this write-up, I truly suppose this web site needs far more consideration. I抣l in all probability be once more to read way more, thanks for that info.
adidas nmd r1 tiny.gl/nmduk
pandora jewelry's Avatar
pandora jewelry پاسخ به موضوع: #611464 3 هفته 1 روز قبل
I wanted to write you a very small remark just to say thank you over again about the fantastic basics you have provided in this case. It was tremendously open-handed of you to grant openly precisely what numerous people might have made available as an electronic book to earn some dough on their own, chiefly given that you could possibly have tried it if you desired. Those inspiring ideas in addition served as the good way to be aware that other individuals have similar dreams the same as my personal own to figure out very much more regarding this condition. I believe there are some more enjoyable sessions ahead for individuals that take a look at your blog.
pandora jewelry www.pandorabracelet.in.net
adidas ultra boost's Avatar
adidas ultra boost پاسخ به موضوع: #605184 3 هفته 2 روز قبل
WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. ?
adidas ultra boost osws.uk/ultra
cheap jordans's Avatar
cheap jordans پاسخ به موضوع: #600779 3 هفته 3 روز قبل
Thanks for each of your labor on this web page. My mother delights in engaging in internet research and it's easy to see why. A lot of people notice all concerning the compelling manner you provide insightful guidelines through the web blog and even welcome response from some other people on this topic plus my princess is without a doubt discovering a great deal. Have fun with the remaining portion of the year. You are performing a stunning job.
cheap jordans www.jordansforcheap.us.com
air yeezy's Avatar
air yeezy پاسخ به موضوع: #592933 3 هفته 4 روز قبل
I found your blog site on google and test just a few of your early posts. Proceed to maintain up the excellent operate. I just further up your RSS feed to my MSN News Reader. In search of ahead to reading more from you afterward!?
air yeezy tinylink.in/yzyus
adidas yeezy boost's Avatar
adidas yeezy boost پاسخ به موضوع: #580375 3 هفته 5 روز قبل
After examine just a few of the blog posts in your web site now, and I really like your means of blogging. I bookmarked it to my bookmark website listing and shall be checking again soon. Pls check out my website online as effectively and let me know what you think.
adidas yeezy boost tropaadet.dk/yzyinc
kate spade outlet online's Avatar
kate spade outlet online پاسخ به موضوع: #576871 3 هفته 6 روز قبل
I want to show my appreciation for your kind-heartedness for folks who actually need assistance with this one subject. Your special dedication to passing the message up and down turned out to be extremely powerful and has continually allowed men and women like me to reach their ambitions. Your new warm and helpful publication signifies a whole lot a person like me and even further to my office workers. Thanks a lot; from everyone of us.
kate spade outlet online www.outletonlinekatespade.us.com
adidas yeezy's Avatar
adidas yeezy پاسخ به موضوع: #574565 3 هفته 6 روز قبل
That is the fitting blog for anyone who desires to find out about this topic. You notice a lot its almost laborious to argue with you (not that I truly would want匟aHa). You positively put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!
adidas yeezy chilp.it/3854624
adidas ultra boost 3.0's Avatar
adidas ultra boost 3.0 پاسخ به موضوع: #569165 4 هفته 5 ساعت قبل
Once I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a remark is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any means you can take away me from that service? Thanks!
adidas ultra boost 3.0 lovebyt.es/ultraus
calvin klein outlet online's Avatar
calvin klein outlet online پاسخ به موضوع: #565817 4 هفته 16 ساعت قبل
Thanks so much for providing individuals with remarkably wonderful opportunity to read articles and blog posts from this website. It can be so excellent and also full of fun for me and my office acquaintances to visit your web site a minimum of 3 times a week to find out the latest guidance you will have. And definitely, I am also usually fascinated with all the spectacular thoughts served by you. Some two points in this article are unequivocally the simplest I have had.
calvin klein outlet online www.calvinkleinoutlet.us.com

نظر شما چیست؟

PLG_KUNENADISCUSS_GEN_GUEST

اخبار روز

BBC ‮فارسی - صفحه افغانستان

کتاب ها