روش معرفی کتاب

روش "معرفی کتاب" به حیث یک روش مطلع کردن عاشقان علم و معرفت از سرچشمۀ دیدار معشوق شان تقریباً در تمام انواع رسانه ها معمول است،

معرفی کتاب دوستداران کتاب را از چاپ و نشر کتب مورد توجه و متعلق به رشته و حوزه ای که برای شان دلچسپ است، باخبر می سازد و نیز منبعۀ اطلاع برای آنانی می گردد که در جریان تتبع و پژوهش، در صدد تازه ترین مطالعات و تحقیقات در همان حوزۀ مورد تحقیق شان می باشند.

معرفی کتاب در تمام جهان معمول می باشد؛ طور نمونه روز نامۀ "لوموند Le monde" فرانسوی تقریباً هفتۀ بیشتر از یک بار صفحۀ ویژه ای دارد به نام Le monde des livres  یا دنیای کتابها که در این صفحه کتاب های به درد بخور علمی، تحقیقی، هنری و ادبی که در سراسر جهان به زبان فرانسوی به نشر رسیده اند، به معرفی گرفته می شود، در کانال 5 تلویزیون فرانسه برنامۀ هفتگی به نام "کتابخانۀ بزرگ" به نشر میرسد که در کنار معرفی کتاب های بلند علمی، فرهنگی و اجتماعی، بعضی از این کتاب ها زیر ارزیابی و نقد نیز قرار داده می شوند. در تلویزیون های دیگر فرانسه نیز چنین برنامه های وجود دارد که به صورت هفته وار و ماهوار به نشر گذاشته می شوند. حتی مجلات مخصوص معرفی کتاب نیز در عده ای از کشور ها انتشار می یابد.
ما که از کشور نه چندان انکشاف یافته می آئیم، در گذشته ها در آنجا معرفی کتاب چه که خود کتاب هم به دلایل متعدد – اگر به زنجیر کشیده نمی شد -  به زیور چاپ آراسته نمی گردید، ای بسا کتاب های که نانوشته به دنیا نیآمدند، و چه کتاب های که در قید و زندان  کشیده شدند، و چه کتاب های که سر نویسندگان خود را به باد داده اند ولی دنیای از حیات و زندگی را برای زندگان هدیه کردند. واضح است این یادآوری های تلخ، از حالت کتاب، متعلق به زمان های چند دهه قبل وطن ماست، گرچه حالا کتاب های زیادی چاپ و نشر می شوند اما تا هنوز رسم  و "روش معرفی کتاب" در میان رسانه های چاپی و نزد دست اندر کاران آثار چاپی ما زیاد همه گیر نه شده است.
در اینجا به مورد و مناسب می بینم که در رابطه به معرفی کتاب از یکی از محققین زحمتکش کشور ما یادی بنمایم؛ شادروان محمد حسین نائل استاد زبان و ادبیات که گام های استوار و محکمی را در عرصۀ "معرفی کتاب" برداشته بودند و مسلماً حق شان است تا هرزمانی از اقدام سازنده ای در حوزۀ معرفی کتاب در وطن ما تذکری صورت می گیرد، از اوشان ذکر خیری به عمل آید، تا حق آرمان و زحمات شان ادا شده باشد، من وقتی به کتابی که در کشور ما چاپ و به نشر میرسد، بر می خورم، مرحوم حسین نائل – که دوست گرانمایه و عزیز من هم بودند – به خاطرم می آید؛  جناب شان در دهۀ پنجاه هجری شمسی در تپ و تلاش رساله ای بودند با محتوای «فهرست آثار طبع شده در افغانستان» که رقم و احصائیۀ کتب و رساله های متعددی را هم جمع آوری کرده بودند، به صورت نظامند و میتودیک، با معرفی رساله، تأریخ چاپ، مندرجات یا محتوای اثر، تیراژ(شمارگان)، مؤلف و یا مؤلفین، تعداد صفحه ، قطع و صحافت و زبان (دری و پشتو) و... شاید ایشان از آغازگران میتود معرفی کتاب در وطن باشند که روح شان شاد و بقایای کار و ثمرات مساعی شان ماندگار.
البته یک شخص دیگری هم یکی دو بار به معرفی کتاب دست یازیده است، این شخص شاعری است به نام مرحوم عاقل بی رنگ کوهدامنی.
یاد آور شوم که بندۀ حقیر تحقیق و تجربۀ زیاد در کار "معرفی کتاب" ندارم، بنابران شاید یادداشت های مختصر یا ناکافی من، شامل نکاتی نگردد که پیرامون معرفی کتاب، در کشور ما به عمل آمده باشد، بناءً این یادداشت مختصر با تذکرات تکمیلی محققان آگاه، ممکن است، گسترده تر گردد.
تا جائیکه معلومات در اختیارم هست و تا آنجا که اطلاع دارم معرفی کتاب شامل موارد و نکات آتی خواهد بود:
-    اسم و عنوان کتاب.
-    موضوع اساسی و اصلی کتاب.
-    اگر موضوع  کتاب حاوی مباحث علمی و تحقیقی باشد، پس به کدام یک از شعبات علوم طبعی و یا بشری متعلق خواهد بود.
-    فشردۀ موضوع اساسی کتاب نام برده شود و تذکر به عمل آید که موضوع به کدام یک از ابعاد مطلب پرداخته است.
-    در صورت ضرورت می توان از ابواب، بخش ها و فصول کتاب و یا عناوینی که به مسایل عمده و دلچسپ موضوع اساسی اختصاص یافته است، نام گرفت.
-    در صورتیکه موضوع، حاوی تسلسل کرونولوژیک باشد، می توان دوره ها، میعاد ها و مراحل تأریخی را که محتوای کتاب به همان دوره ها ارتباط میگیرد، آن دوره ها را متذکرگردید.
-    معرفی مختصر مؤلف و یا مؤلفان کتاب.
-    بعد به موارد شکلی کتاب می توان متمرکز شد مانند اینکه کتاب حاوی چه تیراژی (تعداد نسخۀ چاپ شده) است.
-    چاپ کدام مؤسسۀ نشراتی است.
-    قطع و صحافت آن چگونه است.
-    حاوی چند ورق و صفحه خواهد بود.
-    در کدام سال تحریر و چه زمانی به طبع رسیده است، (تأریخ تألیف و تأریخ چاپ).
-    محل مؤسسۀ نشراتی چاپ.
-    چاپ چندم آن خواهد بود و تغییراتی نسبت به چاپ های قبلی در آن به عمل آمده است و یا نه ...؟
-    بهای فروش آن چقدر است.
-    به کسی و یا ارگانی اگر اهدا شده باشد، تذکر داده شود.
-    در صورت مناسب بودن نکاتی در بارۀ محقق، متخصص و خبره ای که اثر را تألیف کرده است، اگر به عمل آورده شود، سطح و اهمیت کتاب را بیشتر به مخاطب وضاحت می دهد. تذکر صلاحیت مسلکی و تخصصی مؤلف، مخاطب و خوانندۀ کتاب را از درجۀ توثیق اثر اطمینان خواهد داد.
-    البته در معرفی کتاب می توان مسایل زیادی را به بیان گرفت، در بالا همان نکاتی که بیشتر عمومیت دارد، ردیف شدند، در معرفی آثار علمی نمی توان حدی را تعیین نمود، ولی نکات فوق سعی نموده است تا حدودی همه جنبه های متعلق به یک کتاب را توضیح کند.
مشخصات شکلی کتاب از این جهت با اهمیت است که احیاناً اگر به صورت غیر قانونی و خلاف اصول کاپی رایت تجدید چاپ  شده و به نشر برسد، مقایسۀ چاپ اصلی با چاپ جعلی با همین مقیاس مشخصات شکلی آن به عمل آمده و شاید اصل را از جعل مجزا نماید.

پایان
 

nike air max oreo's Avatar
nike air max oreo پاسخ به موضوع: #768849 2 ساعت 19 دقيقه قبل
<a href=" www.oshguide.com/nike-kobe-10-white-merry_en ">nike kobe 10 white</a>,<a href=" www.seotallc.com/womens-nike-air-max-2017-purple-black-merry_en ">womens nike air max 2017 purple black</a>
nike air max oreo
nike flyknit trainer chukka fsb sequoia black's Avatar
nike flyknit trainer chukka fsb sequoia black پاسخ به موضوع: #768826 2 ساعت 37 دقيقه قبل
nike air max 2017 multiple colorways's Avatar
nike air max 2017 multiple colorways پاسخ به موضوع: #768544 6 ساعت 18 دقيقه قبل
<a href=" www.mscrowd.org/adidas-porsche-design-sp...t-all-black-merry_en ">adidas porsche design sport bounce s4 flyknit all black</a>,<a href=" www.khaddacouture.com/nike-huarache-utility-yellow-red-merry_en ">nike huarache utility yellow red</a>
nike air max 2017 multiple colorways
womens nike shox current grey green's Avatar
womens nike shox current grey green پاسخ به موضوع: #768282 9 ساعت 33 دقيقه قبل
womens nike air presto green black,nike air max 90 womens blue purple
womens nike shox current grey green
nike air huarache trainer 1992's Avatar
nike air huarache trainer 1992 پاسخ به موضوع: #767918 14 ساعت 7 دقيقه قبل
nike lunar ballistec us open 2014's Avatar
nike lunar ballistec us open 2014 پاسخ به موضوع: #767637 17 ساعت 32 دقيقه قبل
<a href=" www.super8-hd.com/mens-reebok-realflex-green-merry_en ">mens reebok realflex green</a>,<a href=" www.jesus-box.com/nike-womens-lunarglide...ink-leopard-merry_en ">nike womens lunarglide 5v shield black pink leopard</a>
nike lunar ballistec us open 2014
freedomrooms's Avatar
freedomrooms پاسخ به موضوع: #767438 18 ساعت 49 دقيقه قبل
<a href=" www.powersystemanalytics.com/ ">powersystemanalytics</a>, <a href=" www.live365new.com/ ">live365new</a>,
freedomrooms
megamatman's Avatar
megamatman پاسخ به موضوع: #767408 19 ساعت 9 دقيقه قبل
<a href=" www.jonathanlinkstudios.com/ ">jonathanlinkstudios</a>, <a href=" www.playballillinois.com/ ">playballillinois</a>,
megamatman
adidas damian lillard white gold's Avatar
adidas damian lillard white gold پاسخ به موضوع: #767398 19 ساعت 18 دقيقه قبل
air jordans's Avatar
air jordans پاسخ به موضوع: #767336 20 ساعت 3 دقيقه قبل
I have to show my love for your generosity giving support to persons that absolutely need help on this one topic. Your personal commitment to passing the solution up and down was pretty advantageous and has always empowered women like me to achieve their pursuits. Your own useful report signifies much a person like me and substantially more to my peers. Warm regards; from each one of us.
air jordans
lebron 15's Avatar
lebron 15 پاسخ به موضوع: #767292 20 ساعت 42 دقيقه قبل
My spouse and i got now thankful that Michael could deal with his research through the entire ideas he received from your own web page. It is now and again perplexing to simply continually be giving for free instructions that many others may have been trying to sell. We figure out we have got the website owner to thank for that. These explanations you made, the simple site menu, the friendships you will aid to foster - it's got most sensational, and it is aiding our son in addition to us recognize that this theme is satisfying, and that is incredibly indispensable. Thank you for everything!
lebron 15
villageheadachecenter's Avatar
villageheadachecenter پاسخ به موضوع: #766255 1 روز 9 ساعت قبل
beezwaxproducts, postmod,
villageheadachecenter
nike shox turbo 2013 netshoes's Avatar
nike shox turbo 2013 netshoes پاسخ به موضوع: #766192 1 روز 10 ساعت قبل
nike free run rn womens,nike lunar dominate cricket shoes
nike shox turbo 2013 netshoes
yourfutureyourpossibilities's Avatar
yourfutureyourpossibilities پاسخ به موضوع: #766161 1 روز 10 ساعت قبل
<a href=" www.zubnicentar.com/ ">zubnicentar</a>, <a href=" www.vann-digital.com/ ">vann-digital</a>,
yourfutureyourpossibilities
nike air force 1 high top red's Avatar
nike air force 1 high top red پاسخ به موضوع: #766045 1 روز 12 ساعت قبل
<a href=" www.ransommachinework.com/merry_en/mens-...l-noosa-tri-8-silver ">mens asics gel noosa tri 8 silver</a>,<a href=" www.visionarybusinessloans.com/merry_en/...-nrg-2013-khaki-sail ">nike roshe run premium nrg 2013 khaki sail</a>
nike air force 1 high top red
nike air max goadome mens boot black's Avatar
nike air max goadome mens boot black پاسخ به موضوع: #765815 1 روز 14 ساعت قبل
nike huarache utility yellow red,adidas springblade ignite grey blue
nike air max goadome mens boot black
mehlhoff-realty's Avatar
mehlhoff-realty پاسخ به موضوع: #765622 1 روز 17 ساعت قبل
<a href=" www.sitandstayenid.com/ ">sitandstayenid</a>, <a href=" www.mydonorcommunity.com/ ">mydonorcommunity</a>,
mehlhoff-realty
Adidas Originals NMD XR1 Black White's Avatar
Adidas Originals NMD XR1 Black White پاسخ به موضوع: #765470 1 روز 19 ساعت قبل
Thanks for all your labor on this website. Kim really loves making time for research and it's obvious why. We all know all relating to the dynamic means you render sensible guides through the website and even attract participation from others on the situation so our own simple princess is certainly learning a great deal. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You're the one carrying out a really great job.
Adidas Originals NMD XR1 Black White
air max 90 royal's Avatar
air max 90 royal پاسخ به موضوع: #765435 1 روز 19 ساعت قبل
<a href=" www.vancouverhomedetailing.com/merry_en/...hris-webber-for-sale ">nike air max sensation chris webber for sale</a>,<a href=" www.world-cosplay.com/merry_en/nike-air-huarache-utility ">nike air huarache utility</a>
air max 90 royal
rideoutorthopaedics's Avatar
rideoutorthopaedics پاسخ به موضوع: #765210 1 روز 22 ساعت قبل
<a href=" www.theclassicbuild.com/ ">theclassicbuild</a>, <a href=" www.tonyandloriblack.com/ ">tonyandloriblack</a>,
rideoutorthopaedics
mens nike internationalist pink gold's Avatar
mens nike internationalist pink gold پاسخ به موضوع: #765167 1 روز 22 ساعت قبل
cheap jordans's Avatar
cheap jordans پاسخ به موضوع: #765073 2 روز 16 دقيقه قبل
Thank you so much for providing individuals with remarkably terrific possiblity to discover important secrets from this website. It is usually very amazing and also packed with a good time for me personally and my office colleagues to search your website at the least 3 times in a week to learn the latest things you will have. Not to mention, I am just usually pleased considering the sensational creative ideas you give. Some 3 points on this page are basically the best we have had.
cheap jordans
cartier love bracelet's Avatar
cartier love bracelet پاسخ به موضوع: #765031 2 روز 44 دقيقه قبل
I would like to show some thanks to you just for rescuing me from such a difficulty. Right after looking out throughout the the net and getting strategies that were not pleasant, I assumed my entire life was gone. Existing without the presence of approaches to the problems you've resolved by way of your main website is a critical case, and those which might have badly affected my career if I had not discovered your web blog. Your own personal natural talent and kindness in dealing with all the stuff was vital. I'm not sure what I would have done if I had not discovered such a point like this. It's possible to now look ahead to my future. Thanks so much for this specialized and amazing guide. I will not think twice to propose the blog to anybody who desires guidance about this subject.
cartier love bracelet
adidas ultra boost's Avatar
adidas ultra boost پاسخ به موضوع: #764948 2 روز 1 ساعت قبل
I would like to show some thanks to the writer for rescuing me from this type of setting. As a result of browsing throughout the the web and meeting advice which were not beneficial, I thought my entire life was over. Living without the approaches to the issues you've resolved all through your guideline is a serious case, as well as ones that would have badly damaged my entire career if I had not noticed your website. Your primary knowledge and kindness in maneuvering a lot of things was vital. I don't know what I would've done if I had not encountered such a subject like this. I can at this point look forward to my future. Thanks very much for the reliable and results-oriented help. I won't be reluctant to refer your blog post to anyone who should receive tips on this subject.
adidas ultra boost
adidas nmd's Avatar
adidas nmd پاسخ به موضوع: #764616 2 روز 5 ساعت قبل
I in addition to my friends were found to be studying the best tips and tricks located on your site and so unexpectedly I had an awful suspicion I never thanked the web blog owner for those strategies. The guys were for this reason passionate to see all of them and have now very much been taking pleasure in those things. Thanks for simply being simply thoughtful as well as for choosing variety of superb subjects millions of individuals are really wanting to know about. My personal honest apologies for not expressing appreciation to sooner.
adidas nmd

نظر شما چیست؟

PLG_KUNENADISCUSS_GEN_GUEST

اخبار روز

BBC ‮فارسی - صفحه افغانستان

کتاب ها