سیاست افغانستان، روایتی از درون

"سیاست افغانستان، روایتی از درون" سومین اثر داکتر رنگین دادفر سپنتا است که تازه از چاپ بیرون شده است و به تاریخ 12.11.2017 در انستیتوت مطالعات استراتژیک افعانستان در کابل رونمایی شد.

این اثر شامل 953 صفحه است که انتشارات عازم و پرنیان کابل آنرا با یک صحافت خیلی عالی و کیفیت بالا در دو جلد بیرون داده است.
کتاب با این شعر از استاد واصف باختری شروع می شود:
پاسخت کوتاه گفتم ای که پرسیدی:
"ماجرا چون بود؟
ماجرا این بود و خونین بود.
 
هر چند ماجرا خونین بوده است اما پاسخ نویسده کتاب در 953 صفحه به باور من خیلی هم کوتاه نبوده است. او کتاب را با خاطرات دوران کودکی اش آغاز می کند. از مظالم خاندان حکمران بر خانواده اش، از به زندان رفتن اعضای فامیل و از بی عدالتی های آن دوران و از تاثیرات این بی عدالتی ها بر روان خود و این که چگونه به زندان رفتن پدر و سایر اعضای فامیل روح پرخاشگری و مبارزه طلبی را در او در آوان کودکی و نوجوانی بیدار می کند، می نویسد.
در بخش دوم از مبارزات دوران مکتب و ارتباط خود با جریان شعله جاوید و از قربانیان بی شمار و "ماجرای خونین" این جریان بدست آنهایی می پردازد  که خود زمانی ادعای مبارزه علیه استبداد خانواده حکمران برای عدالت را داشتند و در زمان قدرت چنان دمار از روزگار مردم کشیدند و چنان دیگراندیشان را قتل عام می کنند که در تاریخ این کشور بی نظیر و بی سابقه است. او از سیر تکامل فکری خود و از این که چرا و چگونه از یک چپ انقلابی به یک منتقد فکری این مکتب تبدیل شده است و سرانجام با هم اندیشان سابق خود و سازمانی که در آن عضو بوده است (سازمان رهایی) قطع رابطه می کند، می نویسد.


 
سپنا دوران مبارزات جوانی خود را بخشی جداناپذیر زندگی اش می داند. او نه تنها به مانند بعضی از مبارزین آن زمان آنرا یک سره انکار نمی کند بلکه با شجاعت تمام از آن یاد و دفاع می کند و به قول خودش درستگویی و فساد ستیزی را مرهون آن برهه از مبارزات اش می دانند. او از قربانیان این جریان با احترام و حرمت زیاد یاد می کند و بر آنها درود می فرستد.
از مبارزات دوران زندگی اش در آلمان و فعالیت هایش در شورای دموکراسی و ...مختصر یادی می کند و از روی آن زود می گذرد. در حدود صد صفحه از کتاب به این مطلب های ذکر شده بالا اختصاص داده شده است.
در سال 2005 داکتر سپنتا بعد از سپری کردن سه دهه زندگی در غربت به وطن بر می گردد. او نخست به حیث استاد در دانشگاه کابل به تدریس می پردازد و به زودی به حیث مشاور روابط بین المللی رییس جمهور و بعد ها سکان دار وزارت خارجه کشور جمهوری اسلامی افغانستان و در دور دوم ریاست جمهوری آقای کرزی به حیث مشاور امنیت ملی دولت جمهوری اسلامی افغانستان ایفای وظیفه می کند. او در حدود ده سال در این پست های کلیدی در بطن وقایع قرار دارد. بیشترین مطالب کتاب یعنی در حدود 600 صفحه کتاب چشم دیدها و خاطرات نویسنده از این برهه تاریخی و به قول خودش روایتی از درون است.
درست 200 صفحه از کتاب مربوط روابط افغانستان و امریکا می شود. داکتر سپنتا در تمام گفتگو ها و مذاکرات دو جانبه بین افغانستان و آمریکا دخیل بوده است. او نه تنها در مذاکرات به مثابه عضو هیت بلکه اکثرا در گفتگو های دو به علاوه یک نیز در پهلوی رییس جمهور کرزی بوده است. او از تنش ها و منازعات بین افغانستان و آمریکا با جزییات می نویسد. رابطه کرزی با آمریکا را یکی از روابط پیچیده و باورنکردنی می داند، چون از یک طرف کرزی را آمریکا بر مسند قدرت می نشاند و از جانب دیگر کرزی در دور دوم اقتدار اش به یک مانع بزرگ در مقابل سیاست های امریکا تبدیل می شود. کرزی توسط یکی از افراد کلیدی اش پیوسته با گزارش های نادرست موجب بد گمانی در مقابل آمریکا تحریک می شود. سپنتا خود هم طرفدار پیمان استراتژیک و هم جانبدار قرارداد همکاری های استراتژیک با امریکا است و آنرا به نفع منافع ملی کشور می داند و در تحقق این امور تمام تلاش هایش را به خرج می دهد. متن این گفتگو ها و مذاکرات و جدال های پشت پرده و نقش جواسیس و افراد فرصت طلب خیلی جالب و آموزنده است و معلومات درخور و با ارزشی در اختیار خواننده قرار می گیرد و برای علاقه مندان علم سیاست تجارب آموزنده و فراوانی انتقال داده می شود.
سایر مطالبی که به قول خودش در پیوند با سیاست ها و پالیسی های این دولت ها ابهامات و یا سخنان منازعه آفرین بسیاری مطرح بوده است و در این اثر گنجانده شده اند فصل های تحت عناوین ذیل را به خود اختصاص می دهند:
•    بریتانیا و افغانستان، رابطه ای که از سایه تاریخ برون نشد
•    پاکستان میزبان میلیون ها مهاجر افغان و مامن تروریسم
•    جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان
•    جمهوری هند، دوستی استوار و مبتنی بر همسویی
•    آرایش جدید در روابط افغانستان و فدراسیون روسیه
•    رویایی صلح با طالبان و خوش باوری های بی پایان
•    بحران انتخابات ریاست جمهوری 2014
•    پس از ماموریت دولتی
•    از پنجره خانه پدری
•    ...
•    دیدارها و خاطره ها

اکثر خاطره نویس ها بعد از سالیان زیاد فقط به مدد حافظه خاطرات شانرا مینویسند. آنها غالبا بسیاری از نکات را با جزئیات و یقین کامل نمی توانند بنویسند، چون معمولاً فاصله بین وقوع واقعیات و به تحریر درآوردن آنها زیاد می باشد و حافظه همه چیز را دوباره به خاطر انسان نمی آورد. در این مابین اکثراً خاطره نویس ها نقاط درخور و قابل ذکری را فراموش می کنند. اما داکتر سپنتا از روزی که با دولت همکار شده است می دانسته است که اگر روزی زمان برایش مهلت بدهد چشم دیدها و خاطرات اشرا می نویسد. او از همان اوایل از تمام جلسات و گفتگو ها به دقت یادداشت می گیرد. آنچه بر اعتبار این اثر می افزاید این یادداشت ها و دقت او در یاداشت گیری است. هر مطلب را او با ذکر تاریخ، زمان نشست و نام های افرادی که در آن نشست اشتراک داشته اند، به تحریر در می آورد. اکثر افرادی که او از آنها نام می برند در قید حیات اند و در حقیقت به مثابه شاهدان عینی گفته های او می باشند. به باور من این یکی از ویژگی های این اثر است. همانگونه که خود نویسنده اذعان می دارد بعضی مسائل را بر حسب مصلحت ننوشته است و ذکر آنرا به زمان های بعد موکول کرده است اما با وجود آن بسیاری مسائل را نوشته است.
او صرف یک خاطره نویس نیست که خود محور قضایا و یا داستان خودش باشد. او در حقیقت راوی قضایا برای مخاطبین کتابش می باشد. این راوی همزمان به مثابه یک معلم علوم سیاسی قضایا را با تیوری های سیاسی با یک زبان شیرین و فصیح و قابل فهم حلاجی و تبصره و تشریح می کند. قلم و نثر زیبای او با زبان شیرین پارسی خواننده را چنان مسحور می کند که گذاشتن کتاب برایش سخت تمام می شود.
من انتشار این اثر گرانسنگ را برای داکتر سپنتا تبریک می گویم و امید می کنم که روزی فرارسد که ناگفته های او را نیز بخوانم و برایش موفقیت های بیشتری آرزو می کنم
شناسنامه کتاب:
نویسنده: داکتر سپنتا
چاپ اول: تابستان 1396
ناشران: عازم و انتشارات پرنیان
برگ آرایی: ناصر هوتکی
طرح روی جلد: آکمل عازم
چاپ مطبعه: عازم
تیراژ: 2000 جلد
 

true religion jeans's Avatar
true religion jeans پاسخ به موضوع: #768739 3 ساعت 49 دقيقه قبل
I simply needed to say thanks again. I'm not certain what I might have used without the suggestions revealed by you regarding that subject. Completely was an absolute frightening condition in my circumstances, nevertheless spending time with a new specialized form you treated the issue made me to jump for delight. I'm just happier for the support and then pray you know what a powerful job you were carrying out educating many others via a web site. I am sure you have never come across any of us.
true religion jeans www.truereligionjeans-outlets.us.com
air max 2014 green's Avatar
air max 2014 green پاسخ به موضوع: #768511 6 ساعت 45 دقيقه قبل
mizuno wave prophecy 3 royal blue,aztec nike roshe for sale
air max 2014 green
van cleef arpels's Avatar
van cleef arpels پاسخ به موضوع: #766344 1 روز 8 ساعت قبل
I not to mention my guys were found to be viewing the good things on your web site and then at once I had a terrible suspicion I never thanked the web blog owner for those techniques. All the young boys were as a result excited to study them and already have pretty much been loving those things. Thank you for genuinely really accommodating and for finding this kind of impressive tips most people are really eager to discover. Our honest regret for not saying thanks to sooner.
van cleef arpels www.vancleefarpels.us.com
nike lunarglide 5 tumblr's Avatar
nike lunarglide 5 tumblr پاسخ به موضوع: #765329 1 روز 21 ساعت قبل
nike lunar gato blue,jual nike lunarelite sky hi city pack
nike lunarglide 5 tumblr
superagusto's Avatar
superagusto پاسخ به موضوع: #765194 1 روز 22 ساعت قبل
white-sign-company, walkergoeslowcarb,
superagusto
adidas nmd's Avatar
adidas nmd پاسخ به موضوع: #764658 2 روز 5 ساعت قبل
I definitely wanted to write down a brief message to be able to appreciate you for these wonderful tips and hints you are showing on this site. My long internet lookup has now been compensated with brilliant know-how to exchange with my company. I would mention that many of us visitors are undeniably fortunate to dwell in a great site with very many marvellous professionals with great techniques. I feel extremely fortunate to have discovered the website and look forward to so many more exciting minutes reading here. Thanks a lot once more for everything.
adidas nmd cbi.as/8ifib
adidas porsche design trainers sale kit's Avatar
adidas porsche design trainers sale kit پاسخ به موضوع: #764230 2 روز 11 ساعت قبل
nike air force 1 blue and red,reebok jetfuse
adidas porsche design trainers sale kit
nike dunks's Avatar
nike dunks پاسخ به موضوع: #764035 2 روز 14 ساعت قبل
Thanks a lot for providing individuals with a very special chance to discover important secrets from this site. It really is very pleasurable plus full of a good time for me personally and my office acquaintances to search your website minimum three times weekly to read the newest secrets you have got. Not to mention, I'm just always pleased concerning the dazzling creative concepts you serve. Certain 2 points in this posting are particularly the most beneficial we have had.
nike dunks www.nikedunks.us.org
nike air max tn blue's Avatar
nike air max tn blue پاسخ به موضوع: #763886 2 روز 15 ساعت قبل
nike free trainer 5.0 volt hyper blue,nike air max bw dark loden
nike air max tn blue
nike shox current camel's Avatar
nike shox current camel پاسخ به موضوع: #763703 2 روز 17 ساعت قبل
nike air presto ultra flyknit olive,womens nike free 5.0 2014 white
nike shox current camel
kemelechem's Avatar
kemelechem پاسخ به موضوع: #762343 3 روز 15 ساعت قبل
red-carpet-hostess, mazdalondon,
kemelechem
nike cortez epic white's Avatar
nike cortez epic white پاسخ به موضوع: #762140 3 روز 18 ساعت قبل
nike foamposite boots black,nike nike shox turbo vi sl
nike cortez epic white
real jordans for sale cheap's Avatar
real jordans for sale cheap پاسخ به موضوع: #762071 3 روز 20 ساعت قبل
I simply desired to say thanks once again. I do not know the things that I could possibly have tried without the ways provided by you on such area. It has been a real troublesome scenario for me, but taking a look at this professional form you dealt with the issue made me to leap with joy. Extremely thankful for the work and as well , wish you find out what an amazing job that you're doing instructing other individuals via your webblog. I'm certain you have never met all of us.
real jordans for sale cheap www.cheaprealjordans.us.com
pilsung-tkd's Avatar
pilsung-tkd پاسخ به موضوع: #761696 4 روز 1 ساعت قبل
scoutpack680, johnkirkflyfishing,
pilsung-tkd
yeezy boost's Avatar
yeezy boost پاسخ به موضوع: #760517 5 روز 25 دقيقه قبل
I must show some appreciation to you for rescuing me from this crisis. After scouting throughout the internet and getting strategies which are not productive, I figured my entire life was over. Existing minus the approaches to the difficulties you've sorted out as a result of this review is a crucial case, as well as those which might have badly affected my career if I had not encountered the blog. Your own skills and kindness in dealing with the whole thing was crucial. I'm not sure what I would've done if I had not discovered such a point like this. It's possible to at this moment look ahead to my future. Thanks for your time so much for the professional and sensible guide. I will not be reluctant to endorse your blog post to any individual who needs to have direction about this subject matter.
yeezy boost gul.ly/f4zub
adidas online shop's Avatar
adidas online shop پاسخ به موضوع: #760179 5 روز 8 ساعت قبل
I together with my pals have already been checking the best tips and tricks found on your web blog then before long came up with a horrible feeling I had not expressed respect to you for those techniques. All of the guys came as a result joyful to read through them and have now definitely been making the most of these things. Appreciate your being well kind and also for getting this kind of tremendous things millions of individuals are really desperate to know about. Our sincere apologies for not expressing appreciation to earlier.
adidas online shop www.adidasonlineshop.us.com
nike air max 90 ultra breathe's Avatar
nike air max 90 ultra breathe پاسخ به موضوع: #759888 5 روز 14 ساعت قبل
adidas yeezy 750 boost pink,red black and white nike air max 90
nike air max 90 ultra breathe
Adidas Originals NMD XR1 Runner Primeknit Unisex Running Shoes Grey-Green's Avatar
Adidas Originals NMD XR1 Runner Primeknit Unisex Running Shoes Grey-Green پاسخ به موضوع: #758704 6 روز 14 ساعت قبل
I precisely needed to thank you very much once again. I'm not certain what I would have gone through without the actual advice shared by you about my subject matter. This has been a real frightful case in my opinion, but taking a look at a well-written approach you dealt with the issue forced me to weep for joy. I am happier for your support and then pray you find out what an amazing job that you are doing instructing others thru a site. Most probably you haven't met all of us.
Adidas Originals NMD XR1 Runner Primeknit Unisex Running Shoes Grey-Green www.adidas-nmds.us.com/adidas-originals-...greygreen-p-335.html
air jordan 12 autumn's Avatar
air jordan 12 autumn پاسخ به موضوع: #758624 6 روز 16 ساعت قبل
reebok npc uk black white,nike air force 1 flyknit work boot
air jordan 12 autumn
nike free socfly's Avatar
nike free socfly پاسخ به موضوع: #758475 6 روز 18 ساعت قبل
reebok classic retro leather green,nike dunk kermit the frog
nike free socfly
adidas neo online shop's Avatar
adidas neo online shop پاسخ به موضوع: #758453 6 روز 19 ساعت قبل
I wanted to make a brief comment so as to say thanks to you for the nice solutions you are writing on this website. My incredibly long internet search has finally been rewarded with excellent knowledge to share with my visitors. I 'd say that we visitors actually are truly fortunate to exist in a really good place with very many perfect people with great points. I feel extremely grateful to have used your web pages and look forward to some more exciting minutes reading here. Thank you once more for all the details.
adidas neo online shop www.adidasneo.us.com
sandermechanicalservice's Avatar
sandermechanicalservice پاسخ به موضوع: #757335 1 هفته 20 ساعت قبل
sellakirklandhome, sa-concepts,
sandermechanicalservice
lacoste polo's Avatar
lacoste polo پاسخ به موضوع: #757086 1 هفته 1 روز قبل
I simply had to say thanks once more. I am not sure the things that I might have taken care of without the tricks documented by you over my problem. It absolutely was a real scary concern for me personally, but looking at your specialized approach you processed it forced me to weep with fulfillment. Extremely thankful for this service and thus hope that you comprehend what a powerful job that you're providing training many people through the use of your website. More than likely you've never met any of us.
lacoste polo www.lacosteonlineshop.us.com
mens nike air huarache run ultra's Avatar
mens nike air huarache run ultra پاسخ به موضوع: #757063 1 هفته 1 روز قبل
nike air max 95 ns dallas cowboys,nike air max 95 silver black
mens nike air huarache run ultra
reebok classic leather grey's Avatar
reebok classic leather grey پاسخ به موضوع: #757023 1 هفته 1 روز قبل
nike free trainer 5.0 tr,womens nike free 5.0 v2 green
reebok classic leather grey

نظر شما چیست؟

PLG_KUNENADISCUSS_GEN_GUEST

اخبار روز

BBC ‮فارسی - صفحه افغانستان

کتاب ها