فرخنده نوروز باستانی نوید خوشی ها و آرامش در سال ۱۳۹۷ خورشیدی است

کانون فرهنگی افغان های شهر استراسبورگ در کشور فرانسه، با بر گزاری محفلی از ساز و اواز، مثل سالیان پیش به پیشواز نوروز و سال نو ۱۳۹۷ میرود.
تجلیل جشن نوروزی که کهن ترین جشن سرزمین باستان است،

 

پاسداری از میراث فرهنگی و ارزش های فنا نا پذیر مردم ما می باشد. هر چند که تجلیل نوروز خوشی افزاست ، در ضمن تلاشی است جهت زنده نگهداشتن فرهنگ پویا که در طول قرن ها نه تنها رنگی نباخته است، بلکه پر شوکت تر از همیشه امید و زندگی بهتری را در دل ها جای داده است.
جشن نوروزی که پیروزی سفیدی را بر سیاهی، روشنی بر تاریکی، پایان فصل سرد و رویش طبیعت را نوید میدهد ، به رستاخيز و زندگی پر از آرزو منتهي مي شود. این آیین که با بهار پر طروات آغاز میشود، هم اکنون به شکل وسیعی نه تنها در افغانستان زخمی از حملات انتحاری، بلکه در هر کنار و گوشه ی جهان از طرف خیل آوارگان و پناه جویان افغان و خیلی از مردمان با فرهنگ بر گزار میگردد.

فرخنده نوروز که نمادي از سالگشت بيداري طبيعت از خواب سرد زمستاني است، از ایام  دور تا به امروز با رسم و رواج های ویژه ای در مناطق مختلف وطن و کشور های دور و نزدیک برپا میشود. نوروز در خیلی از کشور ها روز رخصتی عمومی اعلام شده است. به قولی « گفته می شود که  نوروز در نه کشور دنیا تعطیل رسمی می باشد» .

نوروز و سال نو ۱۳۹۷ بهار و زندگی پر از امید و آرزو را در کشوری مژده می دهد که هنوز طالبان، داعش وهمدستان و حمایت گران شان خون می ریزند و دهشت افکنی می کنند. انتحار، کشتار، فقر و اوارگی و اذیت مردم جز برنامه شومی است که بر مردم افغانستان تحمیل کرده اند.

 و اما، نوروز با بهارش : طروات، بیداری، روییدن و پویائی را نوید خواهد داد. و به روی تفکرات کهنه، ناسیونالیسم، برتری قومی نه خواهد گفت.
 خط بطلانی خواهد بود به ستیزه جوئی ها، نفاق افکنی ها در میان انسان هاییکه در درازنای تاریخ در یک ساحه در کنارهم بود و باش کرده اند.

این جشن سه هزار ساله که بیش از سیصد میلیون نفر در جهان آن را به خوشی و عشق به زندگی جشن می گیرند و به پیشواز آن با شعر و سرود و چنگ می شتابند. همین طور نوید ی از زندگی بهتر برای همگان و صلح در سرزمین جنگزده ی افغانستان خواهد بود.

برآمد باد صبح و بوی نوروز ـ  به کام دوستان و بخت پیروز

به امید آغاز سالی نیکو توام با آرامش، کانون فرهنگی افغان های شهر استراسبورگ در فرانسه با بر گزاری محفلی با شعر و موسیقی به پیشواز نوروز۱۳۹۷ میرود. آواز خوان جوان و با استعداد جلال عزیزی با نوازندگان خود طارق احمدی کیبورد نواز، سلیمان عمر تبله نواز با اجرا آهنگ های شاد و دلپذیر مهمانان را تا پاسی از شب همراهی خواهند کرد.

تاریخ :
شنبه ۲۴ ماه مارچ  ۲۰۱۸ ساعت هفت و نیم شب

Association Culturelle des Afghans de Strasbourg – (ACAS) fête NAWROUZ 1397 (Le Nouvel-An afghan).
Samedi 24 mars 2018 à 19H30
Adresse : L'Escale - Centre Socio Culturel de la Robertsau
78 Rue Docteur François - 67000 STRASBOURG

Participation : 8 Euros  ورودیه

Spécialités afghanes : 8 Euros  غذا

                                                                                                               

 

اخبار روز

05 حمل 1398

BBC ‮فارسی - صفحه افغانستان

کتاب ها